Co může být krásnějšího než zazpívat si koledy v čase vánočním v kostelíku, za doprovodu varhan, se svou milovanou mámou, tátou, babičkou či dědou?
Je to něco tak nadpozemského, že nelze pocity nás, dospělých, popsat. Toto je třeba prožít. Tak dovolte nám všem ze školičky popřáti vám, nechť tisíc andělů, tisíc Serafů, tisíce zářivých hvězd bdí nad vámi všemi nejen v čase vánočním, ale po celý ten nový rok, rok 2020.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Zpivani_v_kostele_2019_20/
Tak volaly děti z naší školky z okna poté, co rozbalily spoustu krásných hraček - dárků, které našly pod stromečkem.
Pak už si jenom hrály, mlsaly cukroví od maminek a vskutku měly zářivé dopoledne.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Jezisek_ve_skolce_2019_20/
V pátek, na svatou Lucii, nás před školou vyzvedl autobus a děti z II. třídy MŠ společně se školáky, se vydaly vstříc Vánočnímu dopoledni. Autobus nás dovezl do Rožnova pod Radhoštěm a v tamní Valašské dědině už na nás čekala paní průvodkyně. Řekla nám, že uvidíme, jak se tehdy, na takové vesnici slavily Vánoční svátky. Tak jsme se vydali do první chalupy. Než jsme vstoupili, zazpívali jsme koledu, aby nás v chaloupce pěkně uvítali. Uvnitř jsme našli dvě tetky, jak přadly na kolovrátku. Třetí tetka nám povídala o hospodářství a o okolních strašidlech. Že si máme dávat pozor na bludičky a na hastrmana, ale když potkáme bílé čerty, bát se nemusíme. A taky že jsme je potkali. Dva čerty a Mikuláše, který nám nabídl křížaly. Během chvíle jsme prošli celou dědinou a dověděli jsme se, co děti tehdy jedly, kde spaly, co se ve Štědrý den dělalo. Viděli jsme stromeček zavěšený ke stropu, a potkali bílou Lucii. Ve škole pan učitel vyzkoušel školáky z psaní a počtů. V poslední chalupě každý dostal kus buchty a hrneček čaje. Čaj byl z devatero bylin a hospodář sliboval, že po takovém čaji, děti příští rok nebudou zlobit.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Valasska_dedina_o_Vanocich_2019_20/
Takto reagovaly děti, když ten dlouho očekávaný pan Mikuláš konečně dorazil. Anděl se usmíval, odměňoval a čerta jsme dovnitř raději vůbec nepustili.
Poslední listopadový pátek jsme překročili pomyslný práh, který nás posunul do období Adventu, pro nás, dospělé, do období plného spěchu, nákupů, úklidu, pečení cukroví, ale také do času lásky, sounáležitosti a hlavně těšení se na Ježíška, to především pro ty nejmenší. Děti toho malého „božského“ chlapce volaly svým zpěvem při rozsvěcování vánočního stromu v obci.
A pak tradičně následoval vánoční jarmark, pro rodiče se svařákem v ruce, pro děti s Hopsalínem a hodnými čerty v kulturáku.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Rozsvecovani_vanocniho_stromu_a_jarmark_2019_20
V měsíci listopadu jsme začali „plavat“ v brušperském krytém bazénu. První lekce byla pro „nováčky“ nejistá, ale postupně se rozplavaly všechny děti a v bazénu, po ukončení „vodního vyučování“, umí pořádně s vodou a balónky dovádět!
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2019_2020_Plavecky_vycvik/
Netradiční workshop jsme si uspořádali a byl sladký pro děti, pro jejich rodiče příjemně vzdělávací. A bude – li se trénovat, trénovat a trénovat, tak se nám ti malí hezky „rozpovídají“. Co myslíte?
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2019_2020_Logopedicky_workshop/
To, že sova je moudrý pták, který umí poradit všem zvířátkům v lese, to už dávno víme. A tak jsme si jednu takovou „rádkyni“ vyrobili z listí. A co více, sovička nám bude připomínat i to krásně barevné roční období – podzim.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2019_2020_Podzimni_workshop/
A že jsme si celý polodenní výlet užili! Veškerou vojenskou techniku jsme si prohlédli, pořádně „osahali“ a největším zážitkem pro nás byla policejní dynamická ukázka přepadu kolony vezoucí vězně nepřítelem . Střílelo se, bouchaly granáty, také služební psi odvedli perfektní práci – zadržení zločince.
Děti si s sebou odnášely opravdové prázdné nábojnice z akce a také spoustu silných zážitků.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2019_2020_Dny_NATO/
Akce tohoto školního roku jsme zakončili tou tradiční – dětem jednou z nejmilejších. Vždyť kdy máte možnost pohladit si dravce, zastřílet si ze vzduchovky, prohlédnout si vycpané makety lesní zvěře, dozvědět se spoustu zajímavých věcí o lese přímo od pánů myslivců?
Na rozloučenou se „chlapíci v zeleném“ dokonce postarali i o naše bříška a my jsme si pochutnali na výborném, na ohni opečeném párku. Na památku jsme všichni dostali ještě hezkou pohádkovou knížku.
Tak. A teď už víte, proč máme myslivnu tak rádi :-)
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Vylet_na_myslivnu_2018_19/
MOJI MILÍ PŘEDŠKOLÁČI, ZÁKLAD DO ŽIVOTA JSTE DOSTALI.
TEĎ ALE NASTÁVÁ ČAS, KDY SLOVO „NEMUSÍM“ UŽ NEBUDE PLATIT, KDY, PRÁVĚ NAOPAK, BUDETE MUSET BÝT ZODPOVĚDNÍ SAMI K SOBĚ, UČIT SE DŮLEŽITÝM VĚCEM, ABY Z VÁS VYROSTLY SAMOSTATNÉ, SVÉBYTNÉ OSOBNOSTI, ZKRÁTKA MOUDŘÍ, LASKAVÍ A ZODPOVĚDNÍ LIDÉ.
MÁM VÁS VŠECHNY MOC RÁDA A BUDU VÁM DRŽET VŠECHNY PALCE, ABY SE VÁM VE ŠKOLE DAŘILO, ABY SE VÁM POSTUPNĚ SPLNILY VŠECHNY VAŠE SNY A PŘÁNÍ.
Vaše paní učitelka Ivet :-)
Tancovalo se, zpívalo se, smálo se i plakalo,
protože … „nám poslední píseň zní, teď přichází loučení…“.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Louceni_s_predskolaky_2018_19/
Tento polodenní projekt byl zrealizován „na míru“ pro děti MŠ tak, aby si lépe zafixovaly důležitost zdravého životního způsobu života, konkrétně zdravého stravování a v tomto spojení i sounáležitosti s přírodou.
Dále byl po celou dobu propojen s interakcí dětí jak při samotném živém divadelním představení, tak i při přípravě zdravých nápojů z ovoce a zeleniny, kterou děti musely samy nalézt v „zámeckém lese“. Děti se tak staly součástí pohádkové svatby krásné princezny a chrabrého prince.
Dopoledne jsme si všichni užili s úsměvem na rtech a sluníčkem v zádech.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Vylet_na_priborske_koupaliste_2018_19/
No co? Vždyť je Den dětí! A na ten se vždycky moc těšíme. Proč?
Protože za prvé – maminky nám vždycky upečou něco móc dobrého k mlsání, za druhé vyrážíme na vyhlášenou mošnovskou zmrzlinu a pan „zmrzlinář“ nám jí natočí do kornoutu kolik chceme J a za třetí si celý den můžeme hrát a sportovat na hřišti. My, děti, přejeme i vám HEZKÝ DEN.
„Všechno, co dnes uvidíš a uslyšíš, je jen a jen pro tebe, mámo moje nejdražší“.
A zpívalo se, tancovalo, děti byly úžasné, maminky přešťastné.
A abych nezapomněla … . Den předtím jsme hudebním pásmem a minimuzikálem potěšili i místní babičky a vůbec nevadilo, že si s sebou přivedly i toho „svého“.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Krasny_svatek_-_Den_matek_2018_19/
A my jsme jí dali dárek, který jsme nechávali „uzrát“ ve školce téměř 6 týdnů.
Před Velikonocemi jsme nařezali vrbové proutí na pomlázky a spousta nám ho ještě zůstala. Co s ním? Přeci ho nebudeme vyhazovat!A tak jsme proutky „posadili“ do džbánu s vodou, denně vodu přilívali a pozorovali, jak se větvičky obalují lístečky, jak se tvoří nitky prvních kořínků, jak nám zdobí třídu. Jednoho dne, právě v „Den Země“, jsme vzali lopatu, kbelík s vodou a vyrazili k lesu a vrbové proutí zasadili.
Mezitím jsme si v dalších dnech povídali a diskutovali nad různými ekologickými příběhy a potěšilo nás i divadélko, které nám přijelo zahrát moc hezkou a poučnou ekologickou pohádku.
Děkujeme ti, Země a přejeme ti hodně čistého vzduchu a kabátek bez znečištění.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/Den_Zeme_2018_19/
Jednoho dne jsme se společně dohodli, že pojedeme pozorovat hvězdy, souhvězdí. Kam? No přece do planetária! Ani byste nevěřili, kolik zvířat jsme na nebi našli. Třeba velkou medvědici, škorpiona, kuřátka, žirafu, dokonce i lva. A Polárka, ta svítila úplně nejvíc.
A potom začala vzdělávací pohádka. Červené Karkulce se začaly dlouhé výlety zamlouvat a tak se vydala na dlouhou, zajímavou cestu, při které pozorovala hvězdnou oblohu, stejně, jako my. Společně jsme cestovali časem a Sluneční soustavou… .
Ani se nám málem nechtělo vrátit se zpátky na planetu Zemi, kde je opravdový život a na které žijeme i my.
„Buďte tu, maminky veselé, už vám to létečko neseme.
Pěkné zelené, rozmarýnové“.
A takovým hezkým kulturním programem jsme zahájili jarní tvořivý workshop. Nazdobili jsme jarní větvičku a vyrobili si kuřátko z bambulek. Teď už jenom počkáme, až nám příroda větvičku dozdobí a k růžovým poupátkům z krepového papíru vyraší lístečky.
A ještě něco. Z vrbových proutků nás po celou dobu pozoroval hastrmánek František, kterého jsme si sami vyrobili J.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Vitani_jara_a_workshop/
Tak, jako každý rok, „zúročuji“ svoji intenzivní a pravidelnou práci s nastávajícími školáčky v mateřince tím, že dva měsíce před řádným zápisem do základní školy právě tuto školu (o patro výše J) využíváme pro aktivní předškolní práci. Děti pyšně sedí v lavicích, plní „školní úkoly“, zkoušejí školní tabuli, jsou v kontaktu s paní učitelkou Katkou z první třídy, která vlastně hodiny vede a řídí. A tak si děti pomaličku (ale jistě) na školní prostředí i režim zvykají a ani to vlastně nevědí, protože právě tyto hodiny berou jako školu hrou.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Predskolaci_ve_skole/
Masopust není přímo svátkem církevního roku, ale velmi těsně s ním souvisí. Je to krátké období před začátkem postní doby, v němž se lidé radují, veselí, pořádají zábavy, hostiny a maškarní průvody.
Jiné označení pro masopust je karneval – jedním z vysvětlení tohoto slova je latinský původ a znamená to něco jako „dát sbohem masu“, než začne půst (více v dalších sekcí postní doby). Slavení masopustu může mít různé podoby, jinak ho prožívají lidé na venkově a jinak ve městě.
Někdy se udává, že masopustní období trvalo již od slavnosti Tří králů (Zjevení Páně) do popeleční středy. Klasické masopustní období ale trvalo 3 dny před popeleční středou. Začínalo masopustní nedělí, kdy se rodina sešla k bohatému obědu. Poté se všichni chystali k muzice, kde se hlavně tancovalo, někdy až do rána. Také pondělí bývalo ve znamení tance, zábavy a veselí.
Vyvrcholením masopustního veselí bylo úterý. Na tento den si každý připravil nějakou masku do průvodu maškar, někde se i hrála divadelní představení. Lidé v maskách obcházeli jednotlivá stavení a prováděli různé taškařice. V žádném domě nechybělo malé pohoštění, dospělí často dostali i „něco pro zahřátí“, takže průvod byl stále veselejší. Mezi nejčastější masky patřili: medvěd (s medvědářem), kůň, kozel, kominík, bába s nůší a mnoho dalších.
Toto veselí všude končilo přesně o půlnoci. Ponocný zatroubil na roh a lidé byli vyzvání, aby se rozešli do svých domovů. Začala totiž popeleční středa a s ní přísný předvelikonoční půst.
Dnes se již asi na většině míst neslaví masopust v takovém rozsahu, jako tomu bylo dříve. Ale my jsme si tuto tradici krásně užili v naší krásné školičce společně s veverkou Terkou a myškou Klárkou. No a co více, společně s rodiči jsme se na karneval kreativně připravili na našem společném workshopu. Byl to príma společně strávený čas.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Masopust_a_karneval/
S takovým pokřikem nám začal plavecký kurz v Brušperku a děti se na prostředí krytého bazénu a teplou vodou v něm rychle zadaptovaly. Nejprve rozcvičky, hrátky s vodou a potom už se plave. A víte, co bude za odměnu? No přeci tobogáááán!
PS: Fota z jednotlivých lekcí budou vkládána na „rajče“.
https://msmosnov.rajce.idnes.cz/2018_19_Plavecky_vycvik/
Týden na horách je za námi a vskutku se dětem letos dařilo. Zvládly tento sport (každé na jedničku), byly ukázněné, vstřícné, a hlavně po celou dobu usměvavé.
Předposlední den závodily, atmosféra byla, díky fanouškům – kamarádům – skvělá a v pátek si naši malí lyžaři „slízli tu sladkou třešničku na dortu“, jak se říká, převzali medaili a diplom a pyšně pelášili za svou mámou pochválit se tou svojí vzácnou odměnou.
Tak zase za rok, lyžaři!